Historia wieszaka

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad pochodzeniem przedmiotów codziennego użytku. Po prostu mamy je pod ręką i wykorzystujemy każdego dnia. Jednakże dzieje, które kryją się za tymi drobiazgami, bywają niezwykle ciekawe. Dokładnie taka jest historia wieszaków drucianych!

Początki wieszaków drucianych

Bardzo możliwe, że początek tych przedmiotów sięga aż XVI- wiecznej Francji. Wtedy to, gdy ubrania zaczęto przechowywać w szafach (wcześniej służyły do tego skrzynie), w domach arystokracji pojawiło się coś pomiędzy manekinem, a wieszakiem. Była to masywna konstrukcja, na której można było umieścić ciężką odzież, np. mundury lub ornaty. Wraz ze zmieniającą się modą zmieniał się także kształt wynalazku. W końcu przybrał znaną nam dziś formę.

Co działo się za oceanem

Mawia się, że potrzeba jest matką wynalazku i historia drucianego wieszaka to doskonałe potwierdzenie tej teorii. Jedna z wersji powstania produktu odnosi się do Alberta J. Parkhouse’a, pracownika amerykańskiej firmy Timberlake Wire and Novelty Company, zajmującej się produkcją wyrobów drucianych. Pewnego dnia ów dżentelmen przyszedł do pracy i chciał odłożyć swój płaszcz. Niestety wszystkie kołki do tego przeznaczone były już zajęte. Chwycił więc kawałek drutu, którego wszędzie było pod dostatkiem, i wygiął go w kształt odwzorowujący ramiona. Na tym wynalazku zostawił okrycie i zabrał się do obowiązków.

Historia toczyła się dalej. Jakiś czas później okazało się, że wyrób bardzo dobrze się sprawdza. Jednakże ze względu na to, że niegdyś wszystko, co wymyślili pracownicy należało do pracodawcy, wynalazca nie mógł opatentować gadżetu pod swoim nazwiskiem. Wyjechał więc do Los Angeles i tam zaczął produkcję na większą skalę.

Inna wersja tej historii mówi o tym, że Albert zainspirował się haczykiem na ubrania, opatentowanym w 1869 roku przez firmę OA North of New Britan, zaś stworzył go w odpowiedzi na potrzeby współpracowników, którzy skarżyli się na zbyt małą liczbę kołków na płaszcze.

Czas na zmiany – dalsza historia wieszaków

Z biegiem lat wynalazek zmieniał swoje oblicze, nadawano mu inne kształty i wykorzystywano inne materiały. W 1906 roku Mayer May jako pierwszy zaczął oferować sprzedawane przez siebie ubrania na wieszakach, tym samym je popularyzując. Rok 1932 przyniósł kolejny przełom. Wtedy Schuyler C. Hulett, również sprzedawca odzieży, opatentował ulepszony model wieszaka. Przedsiębiorca na górze i dole drutu przymocował tekturowe rurki. Ich zadaniem było zabezpieczanie ubrań przed zagnieceniami. Z kolei w roku 1935, równie ważnym dla historii wieszaka, do drucianej ramy dodano dolny drążek, tym samym umożliwiając przechowywanie spodni!

Droga do czasów współczesnych

Druciane wieszaki systematycznie zdobywały popularność na całym świecie. Ale nie oznaczało to, że każdy miał do nich łatwy dostęp tak, jak ma to miejsce obecnie. Były towarem raczej ekskluzywnym, przeznaczonym dla najbogatszych obywateli. Z czego to wynikało? We wsiach obyczaje i tradycja jest przechowywana dłużej. Dlatego tam niezmiennie królowały drewniane skrzynie na ubrania, ewentualnie drewniane kołki. Ponadto, w pobliżu niewielkich miasteczek, trudno było zakupić wieszak. A nawet gdyby ktoś chciał i miał możliwość, prawdopodobnie nie byłoby go stać.

Towary te pojawiały się w dużych miastach, w sklepach z odzieżą. Kupując płaszcz, sukienkę, garnitur czy futro, otrzymywało się również wieszak. Nie druciany, ale metalowo-drewniany. Ale, jak to dawniej bywało, nie każdy mógł sobie pozwolić na luksusowe zakupy w wielkich miastach.

Nie tylko wygoda

Produkt ten, wykorzystywany w sklepach, przynosił więcej niż jedną korzyść. Oczywiście, pomagał w przechowywaniu ubrań, ale pełnił funkcję marketingową! Drewniana część wyrobu była na ogół zdobiona. I to nie byle jak. Dumnie nosiła nazwę sklepu lub całego przedsiębiorstwa. Dzięki temu od razu było wiadomo, od kogo pochodzi elegancki garnitur lub zachwycająca sukienka!

Ale tak spersonalizowana, dyskretna reklama była dosyć kosztowna. Z tego względu, tylko naprawdę majętne przedsiębiorstwa inwestowały w tego typu produkty. Im zasobniejsza firma, tym wieszaki miały lepszą jakość. I drucianej, i drewnianej części. Ba! Najzamożniejsi mogli sobie pozwolić na pokrycie drewna lakierem, co dodatkowo zwiększyło wytrzymałość produktu!

Z biegiem czasu opatentowano tańsze modele. Rozwój technologiczny umożliwił tworzenie wyrobów drucianych i drewnianych dość szybko, mniejszym nakładem finansowym. Dzięki temu coraz więcej ludzi zaczęło z nich korzystać. I korzysta aż do dziś!

Od luksusu po podstawowe wyposażenie szafy

Tak, w dużym skrócie, wyglądała historia wieszaka. Jak Państwo widzą, przeszedł długą drogę, wiele innowacji i ulepszeń. Dzięki tym zmianom my możemy tworzyć dla Państwa swoje modele, wytrzymałe, komfortowy w użytku i funkcjonalne.

Dzięki temu wynalazkowi i jego innowacjom mamy możliwość zaoferowania Państwu wieszaków z najwyższej jakości materiałów.